adyan
15 بهمن 1401 - 20:52

سی‌ان‌بی‌سی: تحریم نفتی روسیه کاملا شکست خورده است

شبکه خبری سی ان بی سی طی گزارشی اعلام کرد، تحریم‌های غرب علیه صادرات نفت روسیه کامل شکست خورده است و سقف قیمتی جدید نیز نیز ممکن است ناکارآمد باشد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، شبکه خبری سی ان بی سی طی گزارشی اعلام کرد، تحریم‌های غرب علیه صادرات نفت روسیه کامل شکست خورده است و سقف قیمتی جدید نیز نیز ممکن است ناکارآمد باشد.

این گزارش در زمانی منتشر شد که اتحادیه اروپا در نظر دارد تا واردات فرآورده‌های نفتی روسیه از جمله گازوئیل و سوخت جت را از 5 فوریه یعنی فردا ممنوع کند.

این بلوک در حال حاضر واردات محموله‌های نفتی دریایی روسیه را از ماه دسامبر ممنوع کرده است. اتحادیه اروپا و گروه هفت و استرالیا، سقف قیمتی 60 دلار در هر بشکه را برای این محموله‌ها تعیین کرده‌اند و در صورتی که محموله‌های نفتی روسیه با قیمتی بالاتر از 60 دلار خریداری شوند، شرکت‌های بیمه اجازه ندارند خدمات بیمه‌ای برای محموله‌های نفتی روسیه فراهم کنند.

پل سانکی، رئیس و تحلیلگر ارشد در «سنکی ریسرچ» به CNBC گفت، سقف قیمت  توسط بوروکرات‌هایی با تخصص مالی ابداع شد...هیچ یک از آنها واقعا درکی از بازارهای نفت ندارند.

وی خاطرنشان کرد، این اقدام یک بمب تمام عیار است و به طور کامل شکست خورده است.

بنا بر اعلام این موسسه تحقیقاتی، عرضه نفت روسیه به میزان قابل توجهی مختل نشده است و آنها صادرات را در سطح بالای نگه داشته اند.

* تعجب عربستان ادامه صادرات نفت روسیه

وی افزود: « من از منبع آگاه مهمی شنیدم که عربستانی ها از اطراف پرس و جومی‌کنند که چطور نفت روسیه هنوز در بازار در جریان است و به این تریتب این سوال مطرح می‌شود که برای تحریم‌های مربوط به فرآورده‌ها چه اتفاقی خواهد افتاد زیرا به نظر می‌إرسد اینها هم کارایی نداشته باشند.»

واندانا هری، تحلیلگر و موسس موسسه «واندا اینسایت» نیز با اشاره به بی اهمیت بودن سقف قیمتی برای نفت روسیه، به این رسانه آمریکایی گفت، نسبت به محدودیت‌های جدید بر فراورده‌های نفتی روسیه تردید دارد.

تحلیلگران معتقدند، تحریم نفتی روسیه کاملا شکست خورده و سقف قیمتی برای فرآورده‌های نفتی این کشور نیز سرنوشتی مشابه دارد.

ویتوضیح داد: «من فکر می‌کنم سقف قیمتی برای محصولات پالایش شده یعنی حدود 100 دلار به ازای هر بشکه برای گازوئیل و سوختهای پاک و حدود 45 دلار برای سوخت های ناپاک مانند نفت کوره احتمالا بی اثر خواهند بود.»

هری معتقد است که نفت روسیه راه خود را در بازار پیدا می‌کند هنوز هم مورد استقبال کشورهایی نظیر هند و چین قرار می‌گیرد.

این تحلیلگر پیش بینی کرد، چین وهند سال گذشته از تخفیف‌های شدید نفت روسیه سود کلانی کردند و این اتفاق به نظر می‌رسد که برای فرآورده‌های نفتی نیز اتفاق بیفتد.

اما وی معتقد است که پیدا کردن بازار برای چنین محصولاتی برای مسکو پیچیده‌تر خواهد بود.

پل سانکی نیز خاطرنشان کرد، راه‌های مختلفی برای انتقال نفت روسیه در سراسر جهان و دور زدن سقف قیمتی وجود دارد.

با این حال کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای توافق بر سر سقف قیمت فرآورده‌های نفتی با چالش مواجه هستند زیرا برخی اعضا معتقدند این قیمت‌ها برای مسکو بسیار سخاوتمندانه است و به دنبال سقف پایین‌تر هستند.

قرار است این ممنوعیت از 5 فوریه یعنی فردا پس از تصویب از سوی 27 کشور عضو اتحادیه اروپا، اجرایی شود.

این ممنوعیت که جدیدترین مرحله از برنامه بروکسل برای قطع کردن عرضه انرژی روسیه به 27 عضو اتحادیه اروپا و کاهش درآمدهای نفتی این کشور است.

این درحالی است که کرملین نیز اعلام کرد، تحریم‌های اتحادیه اروپا بر محصولات نفتی پالایش شده روسیه که از روز یک شنبه اجرایی خواهد شد، توازن بازارهای انرژی را بیش از پیش بر هم خواهد زد.

 پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1019046